Newborn screening

newborn screening labsystems diagnostics oy

The Neonatal screening or Newborn Screening is a preventive pediatric screening service provided to all the neonates to assess the possibility of genetic disorders in the area of "Inborn Errors of Metabolism".

These errors, which are not harmful now, have all the potential to cause permanent neurological, cognitive, tactile and physical damage in the child. If such errors are detected in this newborn baby screening, they can be treated easily.

Trivitron provides a wide range Newborn Screening instruments, including Modular & Fully Automated NBS Instrumentation, manual & automated equipment and reagent kits.

Trivitron's Diagnostic division Labsystems Diagnostics OY occupies the second place in the world when it comes to New Born Screening Technology.

Par SIA "Diamedica"

SIA Diamedica ir viens no trim Diamedica grupas uzņēmumiem. Pārējie šīs grupas uzņēmumi ir OÜ Diamedica Igaunijā un Diamedica UAB Lietuvā. SIA Diamedica piedāvā analizatorus, reaģentus un tehniskos pakalpojumus medicīniskām, zinātniskām un ar ražošanu saistītām laboratorijām, kā arī vizuālas diagnostikas aprīkojumu un mikroskopu sistēmas.

 

ISO 9001:2015

Kopš 26.11.2012. SIA Diamedica pārvaldības sistēma ir sertificēta atbilstoši starptautiskajam standartam ISO 9001.

ISO 9001 serifikats LVmin

 

Konfidencialitātes politika

Mūsu kontakti

  Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
  +371 67577833
  +371 67578270
Augusta Deglava iela 66, Rīga, LV-1035

Our Map